Táta, náno!

Tata Nano. Nezasvěcenému účastníkovi, účastnici nebo účastničeti by se mohlo zdát, že pouze reprodukuji zvuk nějakého dvouletého dítěte, které komentuje svého otce nevelkého vertikálního vzrůstu. Leč, není tomu tak!

Pravdou jest, že indická automobilka Tata přivedla na svět nejlevnější sériově vražedné vyráběné vozítko, které chce nabízet za cenu okolo $2 000 a to převážně na indickém trhu hned vedle stánku s pomeranči a motyčkami.

V základní výbavě, jak je patrné též z obrázků, budou k dispozici kola od sportovního kočárku a papundeklový obal, který má řidiče chránit, podobně jako slunečník, zejména před sluncem a v okrajových případech též před krátkým mrholením.

V pokročilé výbavě pak najdeme například rukojeť podobně jako mívají dětské kočárky a zpětné zrcátko. Ve verzi Nano-2-UltraSafe je k vozu dodávána přehledná tabulka se statistikou nehodovosti. Z ní například vyplývá, že nejvíce nehod způsobují řidiči mající řidičský průkaz teprve první rok a to v průměru na 5 234 kilometru jízdy. Díky této znalosti prý může uživatel pytle airbagů nafouknout pěkně včas a snížit tak riziko úrazu až o 0,033%. Tabulka je pro větší bezpečnost zatavena v laminátu.

Mluvčí automobilky se nechal slyšet, že vozidlo dále splňuje bezpečnostní třídu čtyř hvězdiček z pěti – pro jízdu na kole. Podle crash testu dopadly srážky se zahradním nábytkem nebo jiným umělohmotným kočárkem poměrně dobře. Pracovní název vozidla – „harmonika“ – se však po zralé úvaze nakonec v praxi neujal.

O bezpečnost je tedy postaráno a to zejména, pokud vozidlo bude řídit trpaslík (odtud název vozidla – Nano, z řečtiny: trpaslík), není potřeba mít žádných obav, pouze se v manuálu k vozidlu dočtete, že je doporučeno kvalitní pojištění.

Což nás přivádí k povinnému ručení. Díky tomu, že zejména při lehčím stoupání je vozidlo poháněno tzv. silou vůle, je základní roční sazba pro pojištění více, než příjemná.

Automobilka Tata hodlá expandovat v evropě nejprve na český trh. V rámci projektu Guinea Pig byla česká republika zvolena coby první země pro testování vozidla mezi uživateli. Tuto čest si vysloužila zejména statistikou nehodovosti. „Země, kde lidé nerespektují základní pravidla silničního provozu a popírají také vlastní pud sebezáchovy, je v podstatě nejlepší možnou variantou pro ostrý provoz“, nadšeně komentuje rozhodnutí mluvčí automobilky a dodává: „V rámci předběžného marketingového průzkumu jsme navíc zjistili, že čím levnější produkt se na českém trhu nabízí a čím méně kvalitní je, tím větší zájem o něj občané jeví.“

Že o vozidlo bude na českém trhu zájem svědčí též průzkum, v rámci kterého většina respondentů ve věku 30-50 let na otázku, zdali by si koupili vozidlo Tata Nano se zmíněnými parametry, odpovídala nejčastěji „Rozhodně, koupím ho tchýni, hned jak to bude možné.“

Mluvčí automobilky také přiznává, že vozidlo se podle všeho těší velké popularitě v české republice už dnes. Spor se skupinou Buty ale nechtěl, vzhledem k probíhajícímu vyšetřování, blíže komentovat. Jen dodejme, že skupina Buty si od letošního roku nárokuje použití ochranné známky Tata na území české republiky, neboť jej v právě v písni Tata z roku 2000 použili právě 18x vč. refrénu. Nejmenované zdroje blízké případu uvádějí, že kapela si nárokuje právě osmnáct kusů tohoto vozidla; budou s ním prý jezdit na chatu.

Zbylá česká hudební scéna však nelení a mezery vzniklé díky zmíněnému sporu využívá například manažer skupiny Tata Bojs, který již oznámil, že natočí videoklip s podtitulem „roadtrip s Tatou“ v rámci celorepublikového turné „Nebuď Nána“.

A jak je to s bezpečností vozidla na našich silnicích? Mluvčí Bezpečnostní organizace pro potírání automobilových zločinů sdělil, že se jedná o maximálně bezpečné vozidlo, zejména v případě, že bude jezdit pouze v indii a přilehlých oblastech. V takovém případě prý na českých silnicích dojde maximálně k 20% nárůstu nehodovosti. Údaj odmítl podrobněji komentovat.

A já se ptám, jak se to zhruba liší od vodního póla?Nyní se můžete kochat frázemi vedoucími právě sem:

tata nano
TATA
Nano


Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *