Stydím se, ale nelze jinak, než napsat ještě jednou o těch, pro které neexistuje slušné označení. Ano, tento zápisek bude o politice, kdo je tudíž politikou již značně unaven, nechť raději čtení přeskočí :-(.

Přečetl jsem si článek, v němž ke korytu kandidující politická strana slibuje rozesílat lidem složenky na úhradu 121 tisíc korun veřejného dluhu. Trochu mě z toho zamrzl úsměv hned z principiálních důvodů. To, že výsledkem byli šokovaní lidé, je věc pouze částečně problematická. Já osobně obdržet složenku o velikosti dva metry na metr, tak se taky zděsím a ke schránce s dopisy se raději ani nebudu přibližovat.

Nicméně problém shledávám zcela jinde. V prvé řadě: Kde bere tu drzost zasílat takové složenky strana, jejíž členové se v politice (rozuměj u koryta) v minulosti pohybovali poměrně značně aktivně a svými činy přispěli ke zmíněnému dluhu větší či menší měrou? Žádný z nich, opakuji: Žádný z nich nepomohl tomuto státu byť o centimetr blíž k tomu, aby byl stát lepší, efektivnější či ekonomicky stabilnější. Jak to vím? Jednoduše, namátkou třeba:

1) Od roku 1989 do roku 1997 nabobtnal počet úředníků ve státní správě na více než dvojnásobek a navzdory tvrzení politiků „chceme byrokracii omezovat“ se toto nikdy nestalo. Dodnes státní správa bobtná a užírá z rozpočtového koláče značnou částku.

2) Protože narostlá byrokracie klade spousty administrativně-právních překážek zejména pro drobné podnikatele, odrazuje od podnikání i otrlejší povahy, brání trvalému usazení se v této zemi a to nejen ekonomicky zdatnějším cizincům.

3) První dva body značně nahrávají korupci, která státní dluh dále velmi aktivně prohlubuje.

4) Navzdory například rozšíření dálniční sítě (chce se mi napsat o téměř několik metrů za posledních deset let), je tato dalece nejdražší v evropě (ano, s malým é) a jedna z nejméně kvalitních, co se dlouhodobé výdrže týče. Městské okruhy se zde stavějí 3x tak déle než v západních zemích a ještě navíc často bez konkrétních termínů na dokončení a bez adekvátních sankcí za nedokončení či liknavou práci.

5) Toto vše ve finále vede ke zvýšení daní, protože stát vedený hloupými nenažranými idioty nemá ani jinou možnost předlužený rozpočet efektivně řešit.

A kde bere stát peníze na to, aby hradil svůj dluh? Vezme si úvěr u providentu? Ačkoliv to tak trošku vypadá, není tomu tak. Peníze čerpá právě ze zmíněných daní, tedy peněz daňových poplatníků, nebo občanů/subjektů ČR, chcete-li.

KDE TEDY BERE SVOU DRZOST BANDA ZMRDŮ ROZESÍLAT SLOŽENKY NA ZAPLACENÍ STÁTNÍHO DLUHU, KDYŽ JEJ VŠICHNI, KTEŘÍ DANĚ ODVÁDÍME, SPLÁCÍME V PRAVIDELNÝCH INTERVALECH? KDE??

Kdo mi srozumitelně dokáže odpovědět na výše uvedený výkřik, tomu věnuji svůj obdivuhodný pohled a pokývání hlavou.

Můžete samozřejmě říct, že demokracie je vláda lidu a tudíž lidé jsou za dluh zodpovědni. V demokratickém státě by tomu tak pravděpodobně bylo, ale česká republika NENÍ státem demokratickým. Proč?

V české republice je spousta základních principů demokracie vykládána naprosto nesprávně. Například vztah občana a státní moci by měl být v demokratickém státě vymezen funkčním a vymahatelným právním řádem. Že je tento značně nefunkční zjistíte velice záhy když vás někdo okrade, nabourá a ujede či budete potřebovat naprosto zbytečné razítko z úřadu, který vaši žádost bude ignorovat. Dále, cílem této státní moci by mělo být sloužit všem občanům a nikoliv naopak! Už vám například někdy úředník posloužil tak, aby to bylo ku vašemu prospěchu? Poznámka „Ha-ha, si upad ne“ je zde celkem na místě, což?

Jednoduše řečeno – v demokracii lidé, kteří politice rozumět nechtějí, volí své zákonné zástupce, kteří mají hospodařit a republiku řídit využitím produktů či peněz, které vyrobí/vydělají právě občané této republiky. Málokdo si to uvědomuje, ale v česku jsou tito konkrétní zodpovědní lidé přímým způsobem neodvolatelní a zákonem za své skutky nepostižitelní (nebo minimálně nenesou za své politické činy žádnou zodpovědnost).

Budu se teď chvíli opakovat: Považuji za neskutečně obskurní, že současní či bývalí členové české politiky volají po tom, abychom dluh zaplatili zvlášť. Je to asi jako když zloděj křičí „chyťte zloděje“ nebo když si stát vezme 55% ze mzdy pracujícího člověka, který když pak jede zbylé peníze utratit do obchodu, zaplatí témuž státu z nakoupeného zboží další daň (obvykle) 20%, aby posléze natankoval pohonnou hmotu, jejíž 50% ceny tvoří daň, která jde opět komu? Kdo hádá státu, hádá správně.

Po tomto výčtu mi přijde běžná zlodějina oproti politice téměř jako čestné zaměstnání, což?

A tak se běžte dál divit, že nejdu v tomto státě volit – říkejte si co chcete, ale jen blázen půjde volit STRANY, jejichž jediným cílem je přístup k finančnímu korytu, vlastní prospěch, a které jsou složeny z bývalých členů jiných politických stran, které v minulosti vysály z tohoto státu, potažmo z lidí zde žijících, i ty poslední kapky životní energie a NIKDY nezměnily nic k trvalejšímu blahu či zjednodušení života místních obyvatel.

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *