Lidé, sečte!

Respektive sčítejte se! Dnes je poslední den. Ba co víc, máte již pouze 65 minut na vyplnění všetečného zníku dota, kterým zanesete na věky věků svá data do černé díry zvané… stát. Je pravděpodobné, že tato slova čtete v úplně jinou dobu, než je já píši. V takovém případě jste už v prdeli a je pozdě. Dostanete pokutu deset tisíc peněz a v sobotu k vám domů dorazí vykopnout domovní dveře křeček . Tak. Takový je český stát.

Ve světle nedávných událostí doporučuji v rámci sčítání přepočítat také propisky, zdali vám nějaká nechybí. Pokud ano, víte kam jít.

Původně jsem se sčítat vůbec nechtěl. Jednak proto, že mi to přišlo absurdně zbytečné a jednak si nepřipadám jako součást této republiky. Nakonec se to však ve mě uhermelínovalo, překonal jsem svou lenost a něco málo jsem si o procesu sčítání přečetl. U nejedné informace jsem se mírně řečeno začal dusit z toho, jak se mi kroutily všechny orgány a krční obratle zároveň! Tak kupříkladu:

Dvě a půl miliardy za tohle? Za tupé sčítání??

Tak s tím ať jdou do prdele. Ano, napsal jsem prdele. Už podruhé. A bude hůř!

To ze mě vypadlo především ve chvíli, kdy jsem zjistil, že první předběžné výsledky budou dostupné nejdříve koncem roku 2011. Nejprve jsem si myslel, že do statistického úřadu ještě nedorazila moderní technologie jako jsou skenery či jiná udělátka, a že se jim tam někde v koutě válí akorát značně zašlý gutenbergův knihtisk spolu s vagonem vietnamek, které zatímco čekají na nášup formulářů znuděně procvičují s kolegyněmi češtinu: „hlanaté nebo kulaté? hihihihi“

Jenže i kdepak! Ona má totiž v celé akci prsty také česká pošta! Ústav proslulý svou filantropií a snahou zaměstnat co největší počet jedinců s vyšší než mírnou retardací! Čili tudy na to. 500 000 za formuláře, 500 000 za reklamu a dvě miliardy čtyřistadevadesátdevět milionů české poště za… za co vlastně?

Ale pozor, stát ne hlóupy. Stát chýtry! On šetřit! Když lidi říkat, že to moc dráhe, tak stát vymyslet:

K formulářům nebudeme rozdávat propisky, tudíž ušetříme 12 milionů (slovy: 12 000 000) z celkových dvou a půl miliard (slovy 2 500 000 000)!

Ač si při těchto slovech klaus jistě mne ruce a hřeje ho to u srdce víc než kardiový stimulátor, za sebe říkám: Propisku si strčte do řiti! Chm.

Nejhorší je, že existuje řada daleko levnějších způsobů sečtení! Namátkou – anketa na facebooku, bába z veřejných záchodků co ví všechno nebo jako ve škole při tělovýchově. V jeden okamžik se udělá nástup a všichni se po jednom začnou rozpočítávat: prvý druhý, prvý druhý. Tento systém funguje úspěšně v koreji a číně již několik desítek let! Druhým způsobem by bylo, že si ta data stát vytáhne ze svých slavných miliardových útrob sám, neb tyto informace už léta obsahují! Není tomu tak dávno, co se mě při návštěvě jistého úřadu byrokratíci dotazovali na velikost levé i pravé nohy zvlášť. Navíc spousty úřadů jsou dnes vybaveny daleko lépe než leckterá profesionální proktologická oddělení!

Další záležitosti, které v dané sčítací souvislosti příliš nerozumím, jsou lidé. Spousta lidí se od aktu sčítání naprosto neopodstatněně distancuje, přičemž většina z nich je schopna veřejně popsat do největších podrobností na fejcbukových profilech kdejakou bulku na své vendelíně či svém helmutovi…

Ptáte-li se, k čemu je vlastně sčítání dobré konkrétně VÁM? Či k čemu je dobré takové sčítání s výsledky dostupnými koncem roku 2012 vašemu státu, pak vězte, že:

Informace ze sčítání slouží například také pro plánování dopravní obslužnosti, tedy kde a kdy budou jezdit vlaky, autobusy nebo tramvaje. Obcím zase napovědí, kde jsou potřeba v nejbližších letech nové školky nebo další školní třídy.

Kdy jste naposled jeli vlakem včas? Vzpomenete si? Nebo si pamatujete jen snědého imigranta, který vám při čekání na 300 minut zpožděný vlak prodal zaručeně pravé rolexky a ipad s čínskými znaky? Kdy jste naposledy umístili svého šklebáka bez problémů do školky v blízkosti vašeho bydliště či práce? Nebo si pouze s kyselým úšklebkem vybavíte pradědečka, kterak vám živě líčil, jak musel vozit vašeho dědečka do školky povozem do úplně jiného města, protože ve vašem nebylo ve školkách místo už tehdá? Tak tohle vše se prý děje a dělo proto, že nejste sečtení, trumberové! Stát holt neví kolik vás je! Nemá ánung! Netuše!

Co z toho plyne? Pouze jediné ponaučení, které je také v dotazníku uvedeno drobným písmem vlevo dole: Ženy, a vlastně i muži, zkontrolujte si před vyplňováním bedlivě své nitroděložní prostory na přítomnost minišklebáčků. Doporučuji některou z méně invazivních metod, kupříkladu ultrazvuk. Protože pokud tak neučiníte, přesně za čtyři roky vám díky třem autobusovým přestupům ujede vlak a pro vaše nenarozené dítě tak už nezbude ve školce místo!

A jak jsem zvládl vyplňování sečícího dotazníku já, se můžete dočíst ve 23:35 středoevropského času v pátek. Tak.

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *