Velmi smutný přístup ČSOB

Ačkoliv (nebo právě proto?) je ČSOB jednou z nejstarších bank v našem státě, chová se pořád jakoby tu byla jediná. Svědčí o tom i následující prohlášení:

„Ivana má účet u ČSOB. Banka si strhává poplatky za jeho vedení. Vybrat ho a zrušit nemůžeme, nemáme dispoziční právo. Žádali jsme proto banku, aby účet zmrazila, ale to by prý šlo jen tehdy, kdybychom dceru prohlásili za mrtvou. A to nechceme. Takže nám nezbývá, než na účet posílat peníze, aby nevznikal dluh,“ líčí paní Uhlířová.

Citace pochází z tohoto článku o dívce zmizelé v Turecku před pěti lety.

Takový přístup bych chápal u (např.) švýcarské banky, kde by rodiče nic takového jistě neměli nárok požadovat, protože TAM se zákony poctivě dodržují. Ale v zemi, kde nejsou vládní činitelé schopni ani za půl roku poskládat vládu, mě zrovna tato slabá vůle zákony dodržovat, docela překvapuje. A bůhví, jestli to není jen nějaké obskurní nařízení ČNB nebo podobně veselé instituce (ano, je to jen spekulace, jsem líný to hledat). Tak či tak – pokud někdo nedisponuje účtem pět let, nelze to už pokládat za náhodu či úmyslné vyhýbání (potažmo když tam má či měl na počátku plusový zůstatek…)
Přijde mi to prostě absurdní, kruté a komické zároveň, a to i přesto, že odhlédnu od následujícího faktu (cituji):

„Ivana Uhlířová cestovala po Turecku sama a stopem“.

Což mi tedy nepřijde zrovna dvakrát moudré, natož zodpovědné, ačkoliv pochopitelně to byla její svobodná vůle a nemůže za to, že v Turecku mají trochu jinou mentalitu ohledně unášení lidí a kriminality. Na druhou stranu tohle musela vědět moc dobře. A nebo možná prostě ani dvě vysoké školy vám nepomohou k dostatku selského rozumu.

Prostě je to podobné riziko asi jako tohle:

riziko021.jpg

nebo tohle:

riziko01.jpg

Ačkoliv kdoví, třeba se jen v Turecku schovává právě kvůli těm vysokým poplatkům, které v ČSOB za vedení účtu chtějí

Skoro by to mohlo zlidovět a dostat se do učebnic. Představte si takovou pěknou slovní úlohu:

Ivana má účet u ČSOB. Banka si strhává poplatky za jeho vedení. Ivana je bystrá holka a jede stopem do Turecka. Tím se její pobyt tam prodlouží o 1825 dní. Ivana má na počátku období na účtu plusový zůstatek, s účtem nedisponuje po celé toto odbobí.

Otázka č.1: Bude si banka strhávat poplatky i po vyčerpání plusového zůstatku na Ivanině účtě?

Otázka č.2: Kolik by musela mít na počátku období Ivana na účtě, aby po 1825 dnech měla stále plusový zůstatek i přes strhávání poplatků bankou?

Otázka č.3: Vyplatí se cestovat do Turecka stopem?

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *