Zvracení? Ano, za nejméně příjemný zvuk považují lidé zvracení. Aspoň tedy podle ankety, kterou na web http://www.sound101.org/index.php umístil Trevor Cox z britské Salfordské univerzity (University of Salford’s Acoustic Research Centre). Na webu si můžete sami vyzkoušet, který zvuk vám přijde nejvíce nepříjemný, v nabídce jich je přes třicet.

Ve studii bylo zahrnuto přes jeden milion výsledků, i přesto jsem přesvědčen, že výsledky nejsou dostatečné, už proto, že v realitě zvuk slyšíme díky odrazům v prostředí jinak, než když je nahrán jako záznam. Kromě toho se velmi liší i druh daného zvuku, autor bohužel nezařadil např. náhodné vzorky téhož zvuku, což by dle mého názoru přineslo výsledky daleko kvalitnější. Kromě toho vnímání zvuku ženami se velmi liší, od vnímání zvuku muži.

Ať tak či tak, na druhém místě se umístila zpětná vazba mikrofonu, na dalším pak pláč dětí a skřípání.

Pokud chcete někoho potěšit a udělat mu radost pěknou kompilací, doporučuji zvuky namixovat a podstrčit jako vyzvánění do mobilního telefonu bez vědomí dotyčného. Kolegové vás ihned budou mít rádi – daleko více, nežli předtím!

Já osobně považuji za jeden z nejhorších zvuků mutující uskupení Tokio Hotel.

Druhé dnešní „věděli jste že“ se týká vesmíru a faktu, že chybujeme všichni, vždy a pořád, jenom naštěstí ne všichni najednou (jinak by to všude vypadalo jako v české politice):

Kosmos 419 – SSSR Mars Probe (10. května 1971 v 16:58:42 UTC)
Sonda srovnatelná se sondami Mars 2 a 3. Kvůli chybě čtvrtého stupně rakety se sonda nedostala z oběžné dráhy Země. Místo toho, aby byl čtvrtý stupeň zažehnut 1,5 hodiny po vstupu na oběžnou dráhu byl časový spínač chybně nastaven na dobu 1,5 roku. O dva dny později sonda spolu s posledním stupněm shořela v atmosféře Země. Cílem byla oběžná dráha Marsu.

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *