Byl jsem nucen zajít na jistý úřad státní. Bohužel. Většinou nemám s podobnými návštěvami problém. Tentokrát to však nebylo tak obyčejné. Vešel jsem něco před dvanáctou hodinou, což mi lehce napovědělo, že to nejspíše nebude tak úplně snadné. V místnosti jsem byl sám, tak jsem si kliknul pro lísteček a poctivě se postavil před přepážky v mylném domnění, že mě brzy obslouží. V tu chvíli seděly v kukaních čtyři ženštiny (slovy: 4).

Za zhruba pět minut zazvonil nějaký zvonek, jako na povel se všechny pracovnice zvedly, zatáhly rolety a odešly (tipuji na oběd). Čekal jsem deset minut, jestli se něco bude dít. Pak jsem se zašel podívat na venkovní dveře. Otevírací doba 09-12, 1330-1500. To mě poněkud dožralo. Ale nebylo komu spílat, všichni byli na obědě.

Protože se úřad nacházel poměrně daleko a nechtělo se mi jezdit tam a zpět a ztrácet další čas, zůstal jsem na místě. Cvičně jsem si prostřednictvím telefonu vyhledal webové stránky úřadu a nalezl telefonický kontakt. Zkoušel jsem jeden po druhém prozvánět. Po chvíli jsem našel celou souvislou řadu klapek, kde se dalo zavolat na konkrétní přepážku. Chvíli jsem se tak bavil prozváněním různých přepážek a doufal, že se třeba někdo objeví. Neobjevil.

Notně jsem se nudil, pročež jsem vstal a začal se procházet. Pokaždé, když jsem šel kolem elektronického systému na vydávání pořadových lístečků jsem si jeden vymáčkl, pokaždé na jinou nabízenou službu (bylo jich celkem 5). Po asi dvacáté jsem si povšiml, že lístečky se dokážou celkem dynamicky tisknout, tak jsem si jich vytiskl první stovku. Zajímavé bylo, že po každém lístečku se ozval mdlý kong odněkud zpoza přepážek. Bohužel nešlo vidět přesně odkud.

Představa, že je ten systém tak debilní, že budou muset ručně vyvolávat každé číslo, ve mě vyvolal vzrušení jako měděná kabeláž u bezdomovce a rozhodl jsem se ze stroje vymačkat lístečky úplně všechny. Mé usilí trvalo přibližně hodinu. Stroj se během té doby poměrně solidně zahřál. Nutno říct, že systém byl podobný, jako na české poště. Vždy jsem postupně mačkal všechny nabízené možnosti. U lístečku 999 se začaly vydávat lístky znovu od jedničky. Zhruba po 900 lístečcích došla stroji papírová krmě a dělal už jenom „píp“. Jako zákona znalý občan jsem lístečky odhodil do patřičného odpadkového koše a šel poslušně čekat znovu do neexistující fronty.

Za chvíli dorazila první sle-pička, odrolovala roletu a chvíli zírala na telefonní přístroj. Možná jí počet zmeškaných hovorů poněkud rozladil, kdoví. Faktem je, že za chvíli mě již vyvolala, během desíti minut jsem vyřešil co jsem potřeboval, poděkoval jsem z celého srdce a s pocitem dobře vykonané práce budovu opustil.

Skvostné a k nezaplacení? Ano!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *