Pomazánkové máslo řešením evropské krize

Řešení celoevropské krize přišlo až z dalekého Bruselu, kolébky vaflí, několika velkých impresionistů a také hnízda všech možných i nemožných úředníků. Díky nim máme nyní řešení na celoevropský problém, krizi. Takzvanou krizi pomazánkovou.

Již od roku 2004 je totiž evropská komise přesvědčena, že česká specialita – pomazánkové máslo – je proti všem západněevropským principům. Také od té doby vede spor s českou republikou, který nyní posunula až k evropskému soudnímu dvoru.

Bruselským úředním hlavám vadí, že pomazánkové máslo nemá minimálních 80% (mléčného) tuku, ale pouze necelých 40% a tudíž dle unijních pravidel nejde o máslo.

Česko však výrobek bráni zuby nehty, protože jeho název patří k základním kamenům české stability. Přejmenování by mohlo způsobit ekonomický propad, doživotní zažívací potíže většiny obyvatel a pokles HDP o 75%

S povděkem nebyla přijata ani nabídka evropské komise, aby česko zvedlo obsah tučnosti pomazánkového másla nad 40% a nazvalo ho kompromisem „Polotučné máslo“. Případně obsah tuku o 40% snížila na nulu a nazvala ho „Máslo toaletní“. V prvním případě kompromis neprošel díky velké hrdosti českého národa, a v případě druhém již takový výrobek existuje a má jej patentována jistá spalovna odpadních produktů, která svůj produkt prodává pod názvem Rama.

V otázce pomazánkového másla nezná soudržnost českého národa mezí. Anketa mezi občany hovoří jasně:

Cože chtějí? Přejmenovat pomazánkové máslo jo? No tak to… to nemám žádných slov, to je, to je neslýchané, taková donebevolající prachsprostá drzost!
Anonym

Protest klidně podpořím hladovkou, i kdybych neměla třeba hodinu jíst!
Božena L., Třinec

Pokud bude potřeba jít demonstrovat za název pomazánkového másla, půjdu do toho!
Antonín K., Nový Bydžov

Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty másla a pomazánky zakázala.
Věra Pohlová
, Praha

Evropská komise uvedla, že do sporu zapojila přes 986 úředníků, pětadvacet týmů složených výhradně z předních francouzských kuchařů či profesionálních degustátorů, jednoho občana tmavé pleti kvůli politické korektnosti a jednu kopírku.

Odborníci se shodují, že přejmenování národního produktu by mohlo vést přinejmenším ke stávkovým pohotovostem a někteří se nebojí odvážnějších tvrzení o krachu mlékárenského průmyslu. Stephen Hawking, britský teoretický fyzik a průkopník kvantové gravitace, se nechal slyšet, že by v takovém případě mohlo dojít dokonce až k poškození celé mléčné dráhy.


Přední britský fyzik Stephen Hawking byl z nápadu na přejmenování pomazánkového másla celý nakřivo.

Nutno podotknout, že spory o názvy více či méně národních jídel jsou poměrně běžnou záležitostí. Jenom s českou republikou vede evropská komise ještě několik dalších soudních procesů, namátkou:

Cikánská pečeně – V rámci celorepublikového průzkumu obsahovalo pouze 13% testovaných pokrmů skutečné cikánské maso.

Utopenci – výrobek neobsahuje končetiny utopených jedinců. Argumentace česka, že ale jako utopené končetiny chutná, nebyla dostačující.

Španělský ptáček – evropské komisi vadí, že není specifikováno z jakého přesně ptáčka se pokrm vyrábí.

Moravský vrabec – evropská komise čeká na doložení důkazů českou stranou o migraci vrabců na moravu a jejich odchytu za účelem konzumace v tomto pokrmu.

Štramberské uši – Podle nařízení EU musí každé ucho obsahovat správné procento mazu. Ovšem podíl ušního mazu je ve výrobku nižší než 5%.

Volské oko – neobsahuje oční bulvy vykastrovaného býka. Zástupce sporu pro česko argumentuje tím, že většinou si tento pokrm připravuje doma otec od rodiny jako vůl sám, když mu jeho choť neuvaří, pročež užití názvu je oprávněné.

Hot dog – zde navrhují komisaři užít český ekvivalent Horký pes a do pečiva umisťovat některého z původem českých psů (například pražského krysaříka).

Katův šleh – v tomto případě není komisi trnem v oku složení výrobku, ale problém s obchodní značkou. Katův šleh již totiž nese označení vysoce návykové varianty drogy typu pervitin, která se prodává především v Nizozemí.

Kočičí jazýčky – podíl kočičích chlupů nedosahuje potřebné hranice.

Studentská pečeť – množství studentů, kteří si mohou dovolit tento drahý pokrm zakoupit, je nižší než je požadováno dle směrnice EU.

Banán v čokoládě – neobsahuje banány ani čokoládu, navíc způsobuje průjem. Evropská komise proto navrhuje přeřadit výrobek mezi léčiva jako laxativum.

Ledové kaštany – podobně jako banány v čokoládě, neobsahuje ani kaštany, ani led a způsobuje průjem. Doporučeno přeřadit opět mezi laxativa.

Nejvíce však evropské komisaře rozladila Mramorová roláda, ve které nebyly ani po podrobné analýze předními italskými kameníky nalezeny žádné stopy po mramoru.

Překvapivě komisařům nevadil pokrm s názvem Tatarský biftek neboli tatarák. Důvodem je to, že množství tatarů, kteří si tento syrový pokrm u nás dopřávají je velmi vysoký a jelikož jeho požití způsobuje v ojedinělých případech i smrt, jedná se vlastně o přirozený výběr, do kterého EU nechce zasahovat.

A jaký tedy bude osud pomazánkového másla? Nikdo neví. Výrobci se jednozačně shodují na tom, že pokud by jeho prodej či název byl v česku zakázán, budou se orientovat na zahraniční trhy, kde je název ještě přijatelný a tuk nehraje zase takovou roli. Příkladem takového trhu může být rusko, kde se výraz tuk používá pro všechno, máslo nemáslo – pamětníci jistě ještě vzpomínají na ukazatel tuku v moskviči či ladě.

No a co říci závěrem? Sice nemáme kde bydlet, kde parkovat, kde se pořádně najíst, elektřina nám příští rok stoupne o dalších 17 procent, ale hej – pomazánkové máslo, to je prostě problém, řešme ho co největším množstvím sporů!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *