Dnes jsem byl na obědě s bývalými pracovními kolegy, kteří byli té dobroty a připomněli mi, že zde mám blog a taktně mi naznačili, abych do něj vsunul také nějaká ta slova. Bylo to od nich tuze hezké napomenutí (styděl jsem se za svou sklerózu – budu si muset adresu blogu někam poznačit, chm).

Co už nebylo zase tak moc hezké, byl oběd. Možná jsme tedy nemuseli chodit nutně do cigánské romské indické resturace, ale já to chtěl přeci jen vyzkoušet a navíc co bychom pro ty minority neudělali, že ano. Říkal sem sobě: „Přeci nebudeš mít předsudky jen kvůli tomu, že tenhle národ strká svá čerstvě narozená batolata do té jejich špinavé řeky, aby se následně kochal jejich alergickou reakcí ne nepodobnou anafylaktickému šoku a zároveň prohlašoval, že dítě je tím čištěno od zlých duchů. Bleh.“

Jak vidíte, šel jsem do toho s myslí čistou jako indický záchod. Zaparkovali jsme nedaleko a navzdory mým obavám jsem rádio ve vozidle zanechal. Předsudky stranou!

Objednal jsem si kuřecí polévku, kuřecí na kari, které jsem dostal s plackou namísto dotazu, zda ho chci s rýží nebo s plackou a k tomu balenou vodu. Balenou proto, že jsem si v cestovním průvodci před návštěvou dohledal, že v indii je potřeba pít vodu jen balenou. Tak.

Proč jsem se nedočkal dotazu na přílohu jsem pochopil záhy. Nepříliš vlasatý kolega-pesimista nám povyprávěl z dřívější návštěvy událost, kterak si host u stolu vedle objednal jídlo s plackou a k tomu omáčku. S nadšením se chtěl do jídla pustit, když tu zjistil, že na talíři chybí ona omáčka. S výrazem postupně se měnícím z „mírně otrávený“ na „poměrně nasraný“ strávil značný čas posuňkováním na číšníka, který nejevil valného zájmu se o něj starat (přitom restaurace je poměrně malá). Po mnoha takto strávených minutách se nakonec u stolu objevil a host si postěžoval, že v jídle chybí omáčka. Číšník, patrně dle hesla „důkaz místo slibů“ mu rukou nadzvedl placku v talíři, pokýval hlavou a řekl, „neny! donesu“ a zanechal hosta s notně otevřenou komorou polykací svému osudu.

Druhá situace, která mě utvrdila v tom, že obsluha v podniku nebude patřit k nejbystřejším, nastala v okamžik, kdy nám obsluhující číšník přinesl polévky a za šedesát vteřin zároveň i druhé jídlo. Což by nevadilo, kdyby jej neservírovali na plechových tácech pro psy a na stole je jaksi nebylo kam umístit. Návrh uložit je po indicku „na hlavu“ jsme nakonec nerealizovali.

Takže mé pocity z tohoto gastronomického zařízení jsou mírně řečeno rozporuplné. Ano, bylo to jen denní menu, ale jsem zastáncem toho, že když už někdo vaří exotickou kuchyni, neměla by být cítit po omáčce, kterou koupíte v nejbližším hypermarketu, kuře v ní by nemuselo být zabité několikahodinovým trápením, dodané beta verze langošů bez tatarky, tedy indické placky, by mohly mít nějakou chuť a polévka, ta mohla být alespoň z vývaru. A co si budeme povídat: jídlo z tácu lze tolerovat v jídelně, ale ne v restauraci s obsluhou, přestože by mi tento detail vadil ze všeho nejméně a spíše jen v případě, že bychom museli jíst na zemi holýma rukama.

Ačkoliv je možné, že se takto v indii stravují, podobně jako na toaletách používají konévku namísto bezbožného toaletního papíru, nejsem si zcela jist, zda mě to nějakým způsobem zaujalo. Přitom reference na tuto restauraci byly spíše pozitivního rázu.

Nabyl jsem tedy přesvědčení, že je to celé jen hajp (čti: hypé) a indové stejně jako jejich vyčůraní kolegové cigáni, to moc dobře vědí a tak toho zneužívají. Lidé slyší „indická“, řeknou si fíha, eksotika mámo, táto, musíme tam! A hle, kdyby se to jmenovalo třeba „U vořežpruta“, nikdo by tam s takovým entuziasmem nechodil a ti co ano, by všude maximlně říkali: „hmm, dělají vařené kuře v kari omáčce z teska, žádná sláva.“

Ale tak jako… úplně zklamán jsem nebyl. Dali jsme si zmrzlinu a ta byla… dobrá. Přestože to bylo asi pět kilometrů dál od místa indického restauratiště. Dal jsem si zelené jablko a lesní ovoce, neb citrónovou neměli. Kopečkující slečna měla výstřih a neměli točenou. Byla trochu zmatená, ale to lidi kolem mě bývají. Nemám vůbec zdání proč.

 

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *