Je řada věcí, které jsem za svůj dosavadní život nepochopil. Pak existují pochopitelné věci, u kterých jsem nepochopil, proč se je lidé snaží pochopit, i přesto, že nefungují, jsou nudné, či velice divné. Mezi takové věci patří kupříkladu komunismus, geometrie, hyperbolická topologie nebo české dráhy.

Ano, české dráhy, jeden z největších zaměstnavatelů mentálně postižených v ČR (hned za českou poštou nebo dřívějším českým telecomem). Důkazem pro mé tvrzení není jenom fakt, že když chci jet z místa A do místa B, a nechci zaplatit enormní sumu, musím si za 600 Kč koupit na tři léta permanentku. Že je to detail? A co třeba to, že v době, kdy ve vyspělé Evropě jezdí vlaky rychlostí kolem 300 km/h s čistými hajzlíky, dosahují u nás vlaky průměrné rychlosti 60 km/h, pokud tedy zrovna nestojí v poli nebo u Polomi? O kvalitě sociálních zařízení ani nemluvě.

Finálním důkazem je pak nesmyslná reklamní kampaň na nefunkční linku, kde se courá Pendolino. Linka, která jezdí o směšných deset kilometrů rychleji, umí jezdit z Ostravy do Prahy bez zastávek a stojí přinejmeněím dva a půlkrát více. Linka, kvůli které mají ostatní vlaky zpoždění. Linka tak exkluzivní, že musí mít i vlastní web.

Tak pro takovouhle linku, kterou nikdo nevyuživá, našly české dráhy známé osobnosti a prostřednictvím nich chtějí zvýšit její prestiž. A o co kráčí? Celebrity byly přemluveny k tomu, aby jely vlakem. Už to samo o sobě zní jako utopie. No aby ne. On taky tam nebude sedět žádný Gott nebo ta druhá vykopávka. Současný výběr naznačuje leccos o plánu, jaké české dráhy razí. Jako první celebrita pojede nějaká nula ze soutěže vyvolených a následovat údajně bude Aleš Valenta nebo Čechomor. Už vidím tu frontu na stárnoucího sportovce a kupu spících fidlařů. Dovedu si navíc živě představit, že posledním dvěma zmíněným se čd nebudou obtěžovat říct, že na ně budou lidi čučet skrz plexisklo jako na cvičené opice.

Můj nejlepší odhad je, že nejčastějšími celebritami budou uskupení typu maxim turbulenc a cestující budou šest hodin v kuse poslouchat hity jako jede jede mašinka, kouří se jí z komínka. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby při té příležitosti zase nějaká smažka zavolala hasiče. Přece jen, jestliže se kouří z komínka pendolínu, to už je tuze něco.

Takže v době, kdy společnost student agency nabízí na stejné trase za nižší cenu stewardku, nápoje zdarma, čtivo zdarma, kvalitní polstrované či dokonce kožené sedačky, promítání předem avizovaného filmu, produkci hudby, čisté toalety a dojezdy bez zpoždění, se české dráhy rozhodnou bojovat s touto potenciální konkurencí tak, že do svého vozítka nacpou pár upocených „celebrit“.

Jsem ku**a jediný komu to přijde postavené na hlavu?

Báječný svět s českými drahami

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *