Návrat do země výchozí

Návraty jsou vždy spojeny s něčím zajímavým. Ne tak v našem případě. My jeli pořád na sever, až jsme dorazili do Česka.

Cestou poměrně solidně pršelo, což ocení pravděpodobně pouze milovníci deště a lidé cestující ze skorotropických zemí. Počasí nám skutečně přálo a ač byl místy déšť poměrně neodbytný a řídit bylo třeba jen prostřednictvím intuice, jelo se daleko lépe, než ve třicetistupňovém vedru.

Cestu zpět jsme zvládli za nějakých devět hodin i s přestávkami, což se dá označit za poměrně solidní výkon. Urazili jsme tedy necelé dva tisíce metrůkilo a spotřebovali hromadu benzínu pohonného.

Cestou jsme viděli hory.

A taky hory.

Místy se objevily též hory či horské vodopády (nejsou na snímku).

Na odpočívadlech jsme se cpali jídlem a koukali na hory.

Vozidlo, kterým jsme cestovali bylo nadprůměrně bezpečné. Kromě airbagů mělo nainstalováno vevnitř také velmi ostrý srp, což mělo tu výhodu, že se člověk snažil jet skutečně pomalu, neboť představa srpu zaseknuvšího se do aorty v průběhu prudkého brždění nebyla nikterak lákavá. Kéž by to tak měla všechna auta.

Piknik u dálnice.

A jeden přitroublý majitel vozidla, kterým se nás snažil smést ze silnice svou převelice bizarní jízdou. Podobně jako řada dalších. Tento měl však tu výhodu, že jsme ho o pár kilometrů dál potkali v odstavném pruhu, kterak si to štráduje pětikilometrovou rychlostí. Skvostné. Ihned jsme mu zamávali (bohužel není na snímku, jel tak pomalu, že byl velice brzy jen pouhou tečkou na obzoru).

Mě osobně ještě čekala cesta z města pražského dopravou hromadnou meziměstskou. Bohužel. Jízda se ukázala jako daleko adrenalinovější, než Katún nebo Niagara.

Měl jsem jet vlakem. Takto jsem totiž skutečně trpěl. Do autobusu si přede mě sedl neskutečně smradlavý pár slovensko rakouského původu, který se v pravidelných intervalech krmil jídlem, prskal kolem sebe a vůbec vydával zvuky jako nějaké orangutaní mentálně postižené mládě, které se učí jíst.

Do toho jsem dostal místo vedle neskutečně, ale opravdu neskutečně hlasitého a odpudivého nigérijce, aby si za chvíli za mě přisedli dva nigérijci další, oba s hamburgerem v ruce. Nepochopím tento zlozvyk tahat si mastné jídlo do prostředku hromadné dopravy a konzumovat ho někomu za krkem, drobit s ním a vůbec.

Ale budiž, jídlo netrvá věčně, ale ty jejich projevy! Celé dvě a půl hodiny dokázali mlít pantem o neskutečných nesmyslech a to hlasitostí, za kterou by se nemusel stydět ani nadprůměrně hlučný ital. Do toho každých pět minut velmi hlasitě mlaskli, což nechápu proč, asi to patřilo k jejich kmenové kultuře nebo co.

I přes nasazená sluchátka jsem je neustále slyšel hovořit, což se u mě v důsledku projevilo tikem v pravém oku a škubáním lokte, kterým jsem měl sto chutí toho vedle vzít po hlavě. A asi jsem ho měl praštit, hajzla jednoho, když už nic, tak aspoň za ty nigerijské spamy, které mi pravidelně posílají. Tak.

Tímto trpkým závěrem tedy končí zápisky z mé cestovní pětileté anabáze. Komu přijde divné, že zde chybí fotografie a popisy zážitků z nuda pláže, pak nezoufejte, pro VIP osazenstvo tyto snímky brzy zpřístupním.

Co říci na úplně absolutní závěr? Dovolená po pěti letech byla zajímavá, leč únavná a stále mě nepřesvědčila o tom, že by bylo potřeba ji provádět častěji. A tak filozofická otázka – má vůbec smysl někam jezdit, když se nakonec stejně vrátíte zpět – zůstává i nadále v platnosti.

A kam dál?

1. Všechno to začalo sáněmi, aneb cesta do Bechyně – díl první

2. Intermezzo – ein Temelin besuch

3. Cesta do Ravenny

4. Zábavní park Mirabilandia – část první

5. Zábavní park Mirabilandia – část druhá

6. Intermezzo u moře – Lido di Dante

7. Zábavní park Mirabilandia – část třetí

8. Mestre – aneb do Benátek co by šutříkem dohodil

9. Benátky – město turistů, holubů, lodí, stánků a falešných gucci bags

10. Mirabilandia – Hlubší pohled na atrakce a park

> 11. Návrat do země výchozí

12. Nezajímavosti a poznatky z cesty



Nyní se můžete kochat frázemi vedoucími právě sem:

benátky jídlo


Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *