Malé filmové okénko – The Book of Eli

The Book of Eli – csfd.cz link

Film jsem shlédl zrovna včera, takže na něj mám tuze čerstvé vzpomínky. Doufejme. Zhruba dvouhodinový snímek v čele s Denzelem Washingtonů. Země se dostala do klasické fáze ponukleárního života, přežil jen zlomek lidí a všude panuje chaos a násilí. Tímto chaosem putuje právě stárnoucí Denzel, který se mačetou a bohem posvěcenou vůlí prosekává na západ za svým podivným cílem.

Pozadí příběhu a důvod apokalypsy nejsou příliš barvitě vykresleny, o to více uvidíte akce a hrdinství. V zásadě je příběh taková směska náboženského fanatizmu, který se ovšem skrývá pouze na pozadí, takže vyloženě neruší, a božského syndromu/zázraků á la deus ex machina a podobných zjednodušení.

Ze začátku jsem měl strach, že bude Denzel putovat celou dobu sám, a že jediným slovem ve scénaři bude slovo „wow“ či „fuck“, ale ve výsledku tomu tak není, jsou tam naštěstí také nějaké plnohodnotné dialogy. V zásadě se dá říci, že příběh (když si odmyslíme apokalypsu) je variací na velmi staré téma, která jsme měli možnost vidět ve westernovém snímku Per un pugno di dollari/Fistful of dollars (1964), který nám o třicet let později přiblížil a zreálnil v Last Man Standing Bruce Willis (respektive režísér Walter Hill) a našly by se pravděpodobně další, které čerpají ze stejné idey.

Nic to nemění na tom, že post-apokalyptický svět byl vykreslen pěkně, nebylo tam ani příliš mnoho freneticky znázorněného znásilňování žen, jiných osob či zvířat, krve tak akorát a na závěr i maličký twist či překvapení, chcete-li. Čili koukatelnost akceptovatelná.

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *