Malé filmové okénko – Sherlock Holmes

V nedávné době jsem si opět pustil nějaké více či méně skvostné filmové veselosti a rozhodl jsem se je pro vás dvakrát týdně prezentovat prostřednictvím stručných hodnocení a minirecenziček. Jste jistě nadšením bez sebe, nuže pojďme na to.

Sherlock Holmes (2009) – csfd.cz link

Režisér Guy Ritchie opět nezklamal. Všichni fanoušci ví, že umí natočit skvělé „gangsterky“ říznuté tím správným absurdním humorem (Lock, Stock and Two Smoking Barrels/Sbal prachy a vypadni, Snatch/Podfu(c)k, Rocknrolla). Nejinak tomu bylo i v případě adaptace Sherlocka Holmese. Kdo očekává příběh z růžové zahrádky popisující společnou domácnost nudného staříka s houslemi a submisivně laděného psíka – doktora Watsona – zahalený do homosexuální roušky podobně jako třeba rychlé šípy, bude pravděpodobně tuze zklamán.

Celým film nese stopy velmi originálního a dynamického střihu (jehož základy jsme mohli vidět už ve snímku Snatch), opravdu pěkně zpracovanou akci, spoustu moderních prvků jen natěsno zapadajících do londýna devatenáctého století a v neposlední řadě také břitký humor nejen samotného Holmese.

Trochu mi přišlo, že Guy Ritchie konečně jako první autor vylíčil Holmese v supermanovském duchu. To je mé označení pro nekreslené hlavní postavy, které mají nadlidské schopnosti, ať již fyzické nebo psychické, a které si obvykle na nic nehrají a po celý film si drží svou konzistentní (ne)kvalitu. A tak by to mělo být. Kdo najde společný prvek s dr. domečkem, získává bod.

Dodatečná poznámka: Náhle jsem si uvědomil, že vlastně vylíčit Holmese v supermanovském či skorosupermanovském duchu se podařilo už Barry Levinsonovi (v produkci Stevena Spielberga) ve snímku Young Sherlock Holmes v roce 1985. Což je mimochodem také zajímavé dílko zobrazující Sherlockovo mládí a seznámení s dr. Watsonem.

Hudební podkreslení naprosto vynikající. Ano, takto laxně a plytce řečeno, ale je to prostě tak. Hudba se prostě do filmu a do většiny scén hodí jako hrnec na prdel (ač obvykle hrnec na prdel nepasuje, schválně si to zkuste někdy), ostatně Hans Zimmer většinou v tomto směru nikdy nezklame (malá ukázka zde – ačkoliv bez kontextu to nejspíše toliko neoceníte).

Ženám, klasickým samičkám, se film líbit pravděpodobně příliš nebude; zato muži s dostatkem testosteronu a ženy co nechtějí na rodičovskou dovolenou, jistě zajásají.Nyní se můžete kochat frázemi vedoucími právě sem:

sherlock holmes


Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *