Konec padesátikorun

Už jako dítě jsem měl rád peníze. Ne ani tak pro tu možnost si za ně něco koupit, ale spíše pro jejich vzhled, manipulaci s nimi; líbilo se mi jak krásně šustí a kterak jsou skladné. Bude to jistě dáno geneticky, co si budeme povídat, kdo by neměl rád peníze, což? Ovšem už asi ne každý se chtěl v dětství stát bankovním úředníkem, pokladním nebo tiskařem bankovek.

V průběhu času jsem pak měl rád jen určité nominální hodnoty. Například pětitisícikorunovou bankovku jsem rád neměl. Jednak proto, že nemůžete mít rádi něco, co jste nikdy neviděli – navíc podle mě vůbec tato bankovka neexistuje (prý je na ní vousatý pán ne nepodobný plukovníkovi z Kentucky, který se na nás usmívá z kyblíčků KFC – což samo o sobě nahrává domněnce, že prostě tato bankovka neexistuje). Dvoutisícikoruna s paní Emou Osudovou mi také souzena není, navíc má podivnou velikost a do peněženky se prostě nevejde – a jak všichni víme, na velikosti velmi záleží.

Pak jsou tady tisícikoruny, pětisetkoruny, dvousetkoruny, stokoruny a padesátikoruny. Špatně! Poslední zmíněná už má padáka. Stane se z ní kov. ČNB, tedy stát, hodlá už tak nedostatkovou bankovku z oběhu stáhnout a nahradit hnusnými těžkými padesátikorunovými mincemi. Od prvního dubna 2011 máme tudíž smůlu a s padesátikorunovou bankovkou už v obchodech neuspějeme. Fuj. Státe – styď se!

Padesátikoruna – jedna z nejoblíbenějších bankovek vůbec. Je malá, skladná, dá se ženám vkládat za lem spodního prádla nebo mezi jejich půlky a je oblíbenou bankovkou spousty servírek.


Není divu, že je svatá Anežka tak smutná, její platnost totiž končí.

ČNB argumentuje tím, že náklady na výrobu kovových mincí jsou nižší. To je sice možné, nechápu však, jaký má smysl bankovky stahovat (ve smyslu rušit), když by je stačilo jednoduše „doužívat“ a ponechat je platné. V jejich rušení vidím akorát zbytečné náklady navíc, leč, co se dá dělat.

Až vás tedy v budoucnu píchne v zádech, ať už v oblati bederní, hrudní, krční nebo třeba křížové, podívejte se kolik máte v kapse mincí. Tyto totiž mohou být příčinou skoliozy páteře, která vyvolává bolesti v důsledku nesprávného zakřivení. Předcházejme zraněním – ponechme padesátikoruny papírové! Ba co více, nestyďme se a oživme zároveň kolegyni dvacetikorunu! Kéž by…Nyní se můžete kochat frázemi vedoucími právě sem:

bankovka


Share

No Responses to “Konec padesátikorun”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Víkendové úvahy – striptýz, jukebox, agresivita | Blog pana sponky - [...] to byly pochopitelně padesátikoruny, o jejichž konci jsem zde již také psal. A nejen o jejich konci, ale také…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *