Kdy stávkují zemědělci?

Zahájíme malou kvízovou otázkou za jednostotisíc bodů:

Kdy stávkují čeští zemědělci?

a) Když je produkce zemědělských výrobků vysoká.
b) Když je produkce zemědělských výrobků nízká.
c) Když je produkce zcela normální.

Kdo tipoval za a), tipoval správně. Kdo tipoval za b), tipoval také správně. No a kdo tipoval za cé, tipoval co? No tipoval také velmi správně. Ano, tato prostá otázka má kupodivu více než jednu pravdivou odpověď.

Zemědělci, ta chamtivá banda, namísto toho, aby využili evidentní díry na trhu a přemýšleli, jak prodat produkty přímo koncovým spotřebitelům např. ve spojení s některou z větších mlékaren, jezdí raději po poli s žebřiňákem a prachsprostě vylévají mléko po tisících litrů a na náměstí zbůhdarma sypou brambory nebo zelí. A to celé natruc české vládě, která jim nezajistila, aby se jejich výrobky vykupovaly za vyšší ceny.

hermans_hermits_no_milk_today

Někdo by mohl namítnout, že je to přeci jejich výrobek, tak nechť si s ním nakládají kterak uznají za vhodné. Ano, to namítnou lze, ovšem pouze do té doby, než si uvědomíme, že dotace, které zemědělci na svůj provoz získávají každý rok, jsou peníze státní a tedy z daní všech v této republice. Nemají tedy právo potravinami zbytečně plýtvat!

Pochopil bych demonstrativní vylití symbolického množství mléka za účasti politiků, pochopil bych i obřadní obětování posvátné krávy, kuřete či krokodýla (z těch se mimochodem dělají bagety crocodile a trička lacoste), ale vylévat tisíce litrů mléka do polí jen proto, že nejsou jako podnikatelé schopni nabídnout svůj produkt jinou cestou koncovým spotřebitelům, kteří by čerstvý a kvalitní produkt dozajista rádi zakoupili, kdyby měli kde, to prostě nepovažuji za dobrý, natož smysluplný krok.

Kdyby v této zemi nebylo všem všechno jedno, možná bych na toto téma napsal i krátký článek, glosu nebo alespoň ostrou nótu. Leč, …

Share

2 Responses to “Kdy stávkují zemědělci?”

  1. Ono je to o tom, že kdyby ono mléko prodali, dostali by za to od EU pokutu v řádu desítek či stovek tisíc – každopádně ale takovou, aby byla větší, než utržené zisky. Tomu se říká „kvóty“ a v principu je to ten samý systém, kterým byl zničen náš cukrovarný průmysl a který následně zvýšil cenu cukru o 200%.
    Viz http://www.svobodni.cz/media/clanky/825-machac-v-cr-jsou-zlociny-verejnym-zajmem-rozhodl-ustavni-soud/

  2. Ale nikdo je přece nenutil prodávat to mléko na základě dotací, o které si sami zažádali. Jistě, je to pohodlnější, případně nutné z hlediska konkurecne u největších podniků, ale potom ať nebrečej – bylo to jejich svobodné rozhodnutí. Co je ale důležitější, vylít to mléko do pole je prostě prachsprostě zbytečné plýtvání.

    Stále zůstává faktem, že jsou zde tací, kteří své čerstvé mléko úspěšně prodávají na komerčním trhu a funguje to, prosperují. A komu tento způsob nevyhovuje, a musí nebo chce jít cestou dotací, pak ať nebrble a neleje mnou dotovaný produkt do kanalizace. To je celé.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *