Firma šetří a my s ní aneb jak to vypadá v praxi – tehdy a teď.

Dřív bylo běžné, že měl-li korporátní zaměstnanec za úkol sdělit verbální či textovou informaci jinému korporátnímu zaměstnanci, zvolil nejčastěji metodu kabelovou. Tedy vzal informaci do kabele a přemístil se s ní do místa, kde se nacházel zaměstnanec, jež měl informaci přebrat. Takto zabil většinu pracovní doby tímto aktem, získal k platu navíc náhrady a mnohde mohl využít také firemního šoféra. Ti důmyslnější si nechali vypsat alespoň dvoudenní služební cestu, kdy už se diety krásně vyplatily.

Ne tak dnes. Dnes se již tyto metody striktně zakazují. Někteří zaměstnanci se však stále snaží zákaz obejít, a tak se lze setkat například s takovými, kteří to chtějí uhrát na trvalou invaliditu a pořídí si vozíček, by mohli ve firmě mít přednostní přístup k nápojovému automatu, na poradě sedět co nejblíže wifi hotspotu a mít co nejlepší signál, případně aby mohli všude chodit pozdě s výmluvou, že museli cestou z kanceláře dvakrát měnit píchlou galusku.

Dalším příkladem by mohly být noviny. Dříve společnost kupovala pro pobavení svým zaměstnancům mladou frontu dnes, zítra i pozítří (vlastně na každý den v týdnu) a pro manažery pak čtyřlístek a leporelo edici Ekonoma. Nyní, v rámci úspor, dostanou pouze firemní oběžník vytištěný na nepříliš chutných sušenkách.

Namísto firemních tašek jsou často k vidění plastové náhražky s logem jednoho velkého hypermarketu, do firemního kalendáře z důvodu úspor nepózují ani ženy, natož muži, ale mentálně zaostalé želvičky importované po tisících ve velkých kontejnerech ze zemí, kde už je nechtějí.

Standardem se již stalo, že nejvyšší management dostává služební vozy bez střechy a služební helikoptéru pouze v základní bílé barvě s logem červeného kříže a bez klimatizace.

Inu, já jdu také s dobou a snažím se firmě pomoci a šetřit kde se dá. Například si všechny svazky bible kralické již netisknu barevně, ale pouze černobíle a počítač zapínám jen v nejnezbytnějších situacích. A je taky dost možné, že se vzdám myšlenky mít všechny Mao-Ce-Tungovy spisy hezky vytištěny černé na bílém… Ale ještě uvidím, je to velké lákadlo.

A jak firmě pomáháte šetřit vy?

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *