Pro velký ohlas aktualizováno 🙂 Viz linky na konci.

Existují video klipy, při jejichž sledování vám přeběhne mráz po zádech. Ne z důvodu, že byste se snad báli, ale především proto, jak je náplň klipu Trapná. Ano, Trapná z velkým Té. Dokonce politování trapná. Ačkoliv by to mohlo vypadat, že teď poukazuji na hotentotské uskupení Tokio Hotel, které nejednomu teenagerovi zamotalo sexuální orientaci, není tomu tak.

Příkladem takového videoklipu je třeba The Lion Sleeps tonight od uskupení Tight Fit. Nedoporučuji před obědem. V tomto případě je alespoň hudební podkreslení akceptovatelné, byť se jedná dnes už o docela známou odrhovačku. Umelé lvy, nagelované tarzany, umělé přerostlé gorily s nevyholeným podpaždím, sibiřský vítr (či co to), pohovku a vůbec další typické součásti džungle mohli vymyslet a do hudebního klipu zakomponovat jen v osmdesátých letech. Že přeháním? Dalším příkladem by mohli být tito:

Baltimora – Tarzan Boy [mpeg]
Opravdu pravděpodobně nízkonákladový klip, ač muzika výborná.

Armi ja Dany – I wanna love you tender [mpeg] [mp3]

Už méně známé duo, velmi jednoduchý text, a klip tak nějak odpovídá obšlehnuté muzice. Skoro téma hvězdných válek či co to.

Zlad – elektronik supersonik [mp3] [mpeg]

Tohle je taky dobrý nářez, ačkoliv bohužel se jedná o retro z nějaké komediální show. Zkuste se na to však podívat očima nezaujatýma, budete slzet.

The Shadows – Apache [mpeg]

Těžko říct, jestli je tohle spíš recese, nebo je klip myšlen vážně, ale do aktuálního duchu opravdu zapadá, i když je někdy ze sedmdesátých let. Hudebně však na velmi dobré úrovni. Skoro by jeden řekl, že tímto klipem se inspiroval též David Hasselhoffů (viz níže).

Vidíte tedy, že jsem nelhal. Když už jsem zmínil toho Davida. David je důkazem, že tyto omyly nevznikly náhodou, a že vznikaly nejen v letech osmdesátých. Tohle mé tvrzení dokládá jeho hooked on a feeling (1997) s nejen okopírovanou muzikou, ale též slovy a bůhví čím ještě. Odborně se tomuto říká cover verze. Původní hit nazpívali Blue Swede v roce 1974, přičemž autor textu (Mark James) se nechal v rozhovoru slyšet, že slova písně napsal po velmi intenzivním LSD tripu. Co konkrétně však vedlo Davida k přezpívání této písně, lze jen těžko říct.

Závěrem na spravení nálady zkuste třeba tento hudební klip, strhující, úchvatná grafika a pěkně synchronizovaná hudba by měla vylepšit dnešní dojem z výše uvedeného obsahu.

Dodatečná informace: poslední zmíněný videoklip pochází z kompilace Animusic, konkrétně DVD Animusic 1, část Pipe Dreams (DVD tu mám, v případě zájmu pište).

Linky k přímému stažení videa či hudby:

Zlad – Elektronik, supersonik (mp3)
Zlad – Elektronik, supersonik (mpeg)

Armi ja Dany (mpeg)
Armi ja Dany (mp3)

The Shadows – Apache (mpeg)

Animusic – Pipe Dreams (mpeg)

Baltimora – Tarzan boy

Share

No Responses to “Hudební klipy I”

Trackbacks/Pingbacks

  1. rlhelgason - Hudební klipy I... nice.....

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *