Hledání lukrativní práce

Po čase procházení inzerátů nabídek práce zjistíte dvě věci. Jednak to, že HR oddělení mají skutečně někde své jedno jediné hnízdo, odkud se rekrutují ty stejné kecy neustále dokola (zcela živě si představuji, že uprostřed každého oddělení humánních resourcí se nachází osudí ne nepodobné tomu, které používá sazka při tažení čísel sportky, kdy každý míček obsahuje vždy jednu frázi) a jednak, že vždy v době vydání inzerátu zadávající firma takříkajíc „zkoumá nové tržní prostředí“, popřípadě „expanduje na světové trhy“,  nebo „prochází obdobím významného růstu“. Zajímavé.

Samozřejmě růst by do jisté míry smysl dával, kdyby… Kdyby většina inzerátů nezněla tak, tak nějak plytce… Co tím myslím?

Některým věcem často v inzerátech nerozumím. Třeba tuhle jsem se dočetl: „Hledáme mladé dynamické lidi“. Jak vypadá takový mladý a zároveň dynamický člověk? Nelze si to představit, že ano?! A co takhle dynamickou firmu? Je to firma, která jde z úvěru do úvěru než zakrátko zkrachuje? Či v takové firmě používá CEO elektrickou leštičku na pleš z teleshoppingu od Horsta Fuchse?

Osobně bych to viděl tak, že nedávno v té HR líhni objevil některý z HR specialistů, HR inženýrů či HR architektů tezaurus, zadal tam slovo flexibilní a spolu s jinými na něj vypadlo slovo dynamický. Tak jej použil. Pokud se totiž pamatujete, není tomu tak dávno, co se to všude v inzerátech hemžilo flexibilními pracovními dobami (v práci budete do desíti v noci), flexibilními zaměstnaneckými benefity (namísto stravenek dostanete drobné do automatu na bagety) či flexibilními odměnami (dvakrát ročně firma vaším jméněm věnuje kulatou sumičku na charitu). Leč, lidé to patrně prokoukli a od jisté doby je vše dynamické. Hmm.

Tudíž když se vrátím k větě „Hledáme mladé dynamické lidi“, napadá mě jako překlad snad jen „Hledáme někoho, kdo bude pracovat 12 hodin denně bez nároku na proplacení přesčasových hodin, ale kdybychom to zde napsali, nikdo by se nám nepřihlásil, proto volíme tato politicky korektní slovíčka“. Smutné.

Každý, kdo vydrží mít oči otevřené stejně dlouho jako udrží moč a myšlenku, si musí být plně vědom toho, že je těmito inzeráty záměrně klamán. Je to jako když softwarová firma nabízí beta verzi či lépe zkušební verzi svého výrobku. Všichni ví, že slibované zlato, hory nebo doly určitě ve výsledku neuvidí, ale stejně se upíší na dvanáct měsíců, nebo dokonce déle, aby pak od technické podpory poslouchali výmluvy typu „našim vývojářům zrovna svítilo slunce do očí, když vyvíjeli vámi používanou verzi“ či „děkujeme za zavolání, jste osmistý v pořadí, po zaznění tónu…“ můžete jít do prdele nebo domů, jojo.

Podobně funguje sociální pojištění, důchodové připojištění, spoření pro senily či jakýkoliv odvozený státní spořící šlak. Předpokládat, že cokoliv naspoří v zemi, kde se od dob sámovy říše ani dvacet let vkuse neobešlo bez nějaké radikální změny či reformy – ať již formou devalvace měny či skrze sametové polštáře, kterými režim udusil revoluční inscenátory a vetkl lidem další naivní představy o budoucnosti…

Ale to jsem malinko odbočil. Prostě mám z těch inzerátů občas trošku pocit, že pomalu už chybí jen poznámka, abyste si na pohovor přinesli vlastní židli a v ideálním případě aspoň prvních osm měsíců nepožadovali žádný plat.

Nutno říct, že zejména ženám nedělá velké problémy smířit se se svým tragickým pracovním životním osudem. Tedy přinejmenším těm, které mají v hlavě víc pilin než teletubbies, jů, hele a král bavičů novotný dohromady. Letmým pohledem na seznamky to můžete posoudit sami:

Ústecký kraj, věk: 23, znamení: Lev
Ahoj jsem mladá studentka, která potřebuje finančně pomoct, jsou sice prázdniny, ale potřebuju penízky na další školní rok. Jde o to, že mi odpovíte na tento inzerát a já vám obratem zašlu číslo mého účtu, na který pošlete minimálně 100 Kč, až transakce proběhne, pošlu své nahé fotky rozkroku.
Odpovědět na inzerát: janickalvice@*.cz

Dobrovský se v hrobě obrací jak buchta na solárku, hus se raději sám podpálí a banánová kolegyně z naší kanceláře roste už jen z úvodní inzerátové formulace. Což teprve až dojde k nahým fotkám rozkroku! Fuj! Když pominu fakt, že jsem ochoten vidět cokoliv, jen ne nahé fotky rozkroku studentky z Ústeckého kraje ve znamení Lva, tak W-T-F? Skoro bych to kilo obětoval, abych zjistil, která píča…Ale nic nic, jsem vypovězen z práce a jako takový si nyní luxus absurdností dovolit nemohu, takže, možná příští rok.

Sekce: ona hledá muže
Dobrý den všem, chtěla sem se touto cestou zeptat,jestli tu nějaký muž nehledá sekretářku,která by byla zároveň jeho milenkou…chtěla bych spojit práci se sexem..mám maturitu z administrativní činnosti..díky za odpovědi 🙂

Dobrý den, nehledá, spánembohem! Sloh a formu nemá smysl snad ani komentovat. Ač v tomto případě lze bez obav předpokládat, že se jí do hlavy vleze leccos, jen ne školní vědomosti. Maturita z administrativní činnosti? To je na headjobs potřeba? „Chtěla bych spojit práci se sexem“? Wé-Té-eF opět a podruhé? Má to dívčina v hlavě trochu pomotané. Možná, že jen nesprávně pochopila pojem reverse social engineering, ale spíše bych řekl, že tato žena je jednoduše lehoulince pomatená ve svém kokosovém ořechu! Ugh.

Česká republika, věk: 23, znamení: Blíženci
Chtěla bych poznat jednoho jediného- milého,něžného,vyššího, úspěšného muže,který hledá milenecký vztah.Jsem 22 letá milá atraktivní dívka, 176 cm, 65 kg, zcestovalá,miluji mazlení,povídání, ale i tvrdší sex, oblékám se elegantně i sportovně, miluju boty na podpatku.Má představa je měsíční částka a automobil.Budu tě ráda reprezentovat i doprovázet,nebráním se ani vztahu vážnému časem,Chci muže pohodového,který mě zabezpečí a budeme si vzájemně nenásilně zpříjemňovat život.
Odpovědět na inzerát: krasne.slunicko@*.cz

Já si tedy dvaadvacetiletou milou atraktivní dívku představuji poněkud jinak – rozhodně by alespoň mohla být schopna užívat správě základy českého jazyka.

Je však vidět, že jiný kraj, jiný mrav – každý máme své metody nalezení lukrativní práce.

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *