Filmové odpoledne – Carlito’s Way

Carlito’s Way – 1993 (csfd.cz link)

Al Pacino a Sean Penn v hlavních rolích gangsterské klasiky, která do žánru (dle mého) nepřináší nic moc nového, ale asi tak úplně neurazí a to i přesto, že zápletka není z nejoriginálnějších a rozhodování hlavního hrdiny je někde na úrovni cigánského barona se závislostí na hracích automatech či na čichání lepidla.

Od začátku filmu jsem si nemohl pomoct a stále mi v hlavě hlodal červík pochybnosti o tom, že jsem již snímek někdy viděl. Bylo tomu tak. Dle archivních análů jsem ho zhlédl již v květnu 2007. Ale nebylo to jen tím. Nabízí se například nápadná podobnost se snímkem Scarface (1983). Možná tu podobnost připomíná především hlavní hrdina, kterým je v obou případech Al Pacino, nicméně pravdou je, že většina gansterek je pojata dost obdobně – hlavní hrdina, který se vypracovává od ničeho nahoru, případně osnuje mstu za nějaké příkoří, které mu učinili jeho dřívější kamarádi.

Nesmí chybět stopáž nad dvě hodiny, femme fatale s více či méně otráveným výrazem, taneční klub, podraz kamaráda (to už jsem vlastně psal), mnoho kokainu nebo heroinu (podle dekády, ve které se film odehrává) a mravní řád (kodex?), který se snaží hlavní hrdina dodržovat, navzdory tomu, že mu to ve finále zlomí vaz (pravda, ne vždy). Jistě, že ne úplně každý gangster-like snímek je takový, ale většinou se trefíte.

Faktem zůstává, že porovnání se Scarface kulhá v uvažování hlavního hrdiny, který v případě Carlita nechce po návratu z vězení kokain šňupat ani prodávat, kdežto Tonymu ve Scarface nic takového nevadí. Ale vata v mezičase je značně podobná.

Pokud se vám zdá, že to je popis pěkně na hovno, tak vězte, že to není jen zdání. Je tomu tak, ale nic lepšího jsem prostě nevymyslil – budete se tímto pocitem muset naučit žít. A jestli bych film doporučil? Fanouškům žánru určitě, ostatním dle libosti – akce tam je rozumné množství (určitě míň než ve Scarface), aspoň dvě tuze napínavé scény a nějaká ta romance, přičemž nechybí pochopitelně charismatický hlavní hrdina. Inu, co víc si přát.

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *