Filmovou rubriku jsem nějak půl roku 🙂 zanedbával, ačkoliv sem tam se mi podařilo nějaký ten film shlédnout. Naposled se mi (bohužel) poštěstilo vidět film The Deer Hunter. Nevím přesně, čím si tento film vysloužil vysoké hodnocení ve většině známějších filmových databází. Popravdě od vysoce hodnocených filmů, pakliže to nejsou chickflixs, očekávám obvykle zajímavý zážitek, ale tentokrát se to ani zdaleka nekonalo. Film z roku 1978 se odehrává v době vietnamské války, ze které však války lačný divák uvidí pouze velmi krátké výcucy, které navíc ani nebudou dohromady dávat příliš smysl a řadu událostí si budete muset domyslet. Od tříhodinového filmu bych očekával více výpravných scén než jen skoro hodinu trvající uřvanou ruskou svatbu s minimálně pěti čechy v komparzu a zbytek divně sestříhaný balast.

Chápu, proč se film nejspíše líbil američanům. Nepochopím ovšem, co v něm našli další jedinci, například u nás. Opravdu ne. Film je plný nelogických prvků, podivných sestřihů a hlavně nejasných částí, které jaksi scénárista asi záměrně vyškrtal.

Ale abych neprskal jen síru – z hlediska atmosféry je film povětšinou pěkně zvládnutý, i když i k tomu bych asi našel pár připomínek.  Raději popojedu dále, ale jen strojově:

Skřivánci na niti

Český film, dá se říci česká filmová klasika Jiřího Menzela, kterou se mi až do přibližně předminulého týdne nepodařilo vidět. Jeden z tzv. trezorových filmů vykreslující reálné události padesátých let. Příběh je zasazen do kladenských oceláren a údajně je pln tragikomických situací. Film rozhodně zajímavý a pěkně natočený, pravděpodobně se vyloženě nudit nebudete, ale obsahuje opět několik nevyjasněných celků a přiznám se, že úplný závěr mě poněkud zaskočil. Ale což, rozhodně dávám vyšší hodnocení, než u předešlého lovce jelenů.

Prison Break

Seriál z vězeňského prostředí, zatím se mi nepodařilo jej dokoukat celý, ale jsem tomu blízko (tedy blízko dosledování třetí série). Trochu nekonečný hon na trestance. V zásadě ale thrillerově pěkně zpracovaný, ale nemožnost dobrat se brzkého konce a tudíž i pointy příběhu může být lehce frustrující.

Lost

Opět seriál, téma ztroskotaných na ostrově. Dokoukal jsem současné episody a musím říct, že se mi výsledek poměrně líbil. Mohu doporučit.

Heroes

A ještě jeden seriál do třetice. Heroes aneb spousta postav s nadpřirozenými schopnostmi v jednom seriálu. Koukatelné, asi i hodně zábavné, thrillerová atmosféra, ale konec první série mě dost zklamal.

Spiderman 3

Peter Parker nám poněkud zhrubnul, zpodivněl a celý příběh, jakož i většina trojek, je velmi, velmi slabý.

The Bourne Ultimatum

Naproti tomu třetí díl zapomnětlivého agenta bez minulosti a bez koně se vcelku vydařil, patosu je méně, akce docela dost, možná až moc, ale řekl bych, že výsledek je hodně podařený odpočinkově akční/krimi.

The Revolver 

Podivná směsice od jinak dobrého Guye Ritchieho. Tak polovina filmů je zajímavá, ve druhé části se to zvrhne v jakési psychedelicko rozpolcené drama plné nesmyslů a nekoukatelnosti. Bohužel.

To catch a thief

Hitchcockova, řekl bych lehce průměrná věc. Koukatelné ano, atmosféricky dobré, ale zápletka je taková… divná. Pro fandy tématu či autora nutnost.

Transformers

Tzv. „velkofilm“. Americký (rozuměj hollywoodský). Čili hepyend. Nevím, něco mi na tom vadilo, nicméně efektů plno, pěkně zpracováno, to jo. Ale ten příběh… ten příběh.

Wall street

Velmi pestře zpracovaný průřez světem velkých peněz osmdesátých let na makléřské půdě. Má řadu drobných vad, ale světlé stránky převládají.

Babel

Zajímavá, ale dle mého názoru značně účelová hollywoodská směsice několika příběhů. Co musím vyzdvihnout je vynikající atmosféra, vynikající hudební výběr a pěkné zpracování několika úplně odlišných lokalit. Logických nejasností v příběhu si nevšímejte, neřeště příběh a bude se vám líbit.

Alone with her

Zajímavě a opět asi trošičku účelně zpracovaný nízkonákladový thriller na téma sledování osamělé osůbky podivným VUŤákem (akorát zasazeno do ameriky, of course). Spousta divných nedořešených a přehnaných aspektů, ale celkově působí asi tak, jak si autoři představovali. Na nízkonákladový snímek dobré.

Lady in the water 

Shyamalanova ženská ve vodě je hodně, hodně slabý film. Čekal jsem něco lepšího než podivný a zmršený fantasy příběh zasazený do reálného světa.

The Wrong Man

Nebýt základu v reálném příběhu, byl by to velký Hitchcockův propadák. Velmi zdlouhavé a místy hodně nudné vyprávění bez špetky jiskry či vzrušení. Atmosféricky místy kvalitní, ale celkově nevyznělo zase tak skvěle. Ale možná i to bylo autorovým záměrem – zahrát na divákovy nervy z té opačné strany. Pokud ano, pak to Alfréd zvládl bravurně na jedničku. Každopádně nedoporučuji.

Ocean’s Thirteen

Už myslím třetí pokračování Dannyho parťáků. Přišlo mi to velmi narychlo spíchnuté s předem jasným hollywoodským zakončením. Ale od série už se asi nedá očekávat nic moc jiného. Koukatelné. Pokud jste viděli i ostatní díly, pak vás rozhodně nezarmoutí.

Simpsons – the movie

Tradiční Simpsnovic rodinka. No co na to říct… pár skečů výborných, ale tak nějak se autoři snažili jinak dvacetiminutý díl roztáhnout a spojit příběhem na skoro dvě hodiny. Moc se jim bohužel nepovedlo. Spousta míst byla prázdných. Ale celkově špatným dojmem nepůsobí. Jsou to Simpsnovi, jen ve více rozvláčném hávu.

Shooter

Akční drama? Nebo dramatická akce? Akce je zde spousta. Všechno hlavnímu hrdinovi tak trochu až moc vychází, ale zpracování je na akční film dobré. Neočekáváte-li více, nudit se nebudete.

Sunshine – RUCE PRYČ!

Horší film je snad už jen Highlander the source (také ruce pryč). Ty dvě hodiny života už mi nikdo nevrátí a proto varuji též ostatní – Sunshine je sračka největšího kalibru. Kvalitních je zhruba patnáct minut filmu. Pak se na to scénárista asi vybodl, protože zbytek je jen hnilobně kapající patos a spolu se sluníčkovým pánem v závěru film upadá do hlubokého depresivního konce.

Live free or die hard (Smrtonosná past 4)

Tradičně kvalitní Bruce Willis. Kupodivu na to, jak pokročilý díl to je, šťávu má pořád. Tedy… nesmíte očekávat žádné zázraky. Prostě akční film, ale dobrý.

Invincible

Tak trochu fotbalová blbost o polotupém americkém fanouškovi co se stal fotbalistou. Mnohonudné, prošumí, fanoušky amerického fotbalu asi neurazí, ale mě to příliš nenadchlo, i když za vyloženě špatný film to také označit nemohu. Hudební výběr dobrý. Dle skutečné události.

Hot Fuzz

Krimi komedie. Místy velmi jednoduchá a slabá, ale pár světlých míst se jistě najde.

Zodiac (poslední remake)

Velmi zajímavé krimi drama (thriller?) dle velmi skutečné události. Rozplétání je pozvolné, ideální a sem tam nějaký ten zvrat. Rozhodně doporučuji, pokud fandíte reálnějším detektivkám kde vrahem nebývá zahradník.

A jako třešničku jsem v poslední době viděl opět brilantní Lock Stock and Two Smoking Barrels a chystám se na Snatch. Obě mohu velmi doporučit.

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *