Duben za rohem, objednáme k*r*y

(hint k titulku: nejedná se ani o karty, ani o kurty)

Zítra nám začne duben. Zmiňuji to zejména proto, že v mém kalendáři je toto datum silně podtrženo, zvýrazněno a zakroužkováno. A to především ze dvou důvodů: je čas zahájit úklid, už proto, že každému tvrdím, že uklízím pravidelně každý týden (v dubnu) a také proto, že apríl! K tomu nejspíše není důvod něco dodávat.

By jeden nevěřil, jak dokážou být lidé (jinak průměrné inteligence a vzrůstu) v dubnu tupí. Respektive tupí a nabroušení zároveň. Tupí ze startu a následně nabroušení na mě, že jsem jim prý něco špatného provedl. Leč posuďte sami – předminulý rok jsem v týdnu po prvním aprílu kolegům z bývalé práce rozdal slevové kupóny do jednoho tuze známého bordelu podniku, kde muži s ženami dlouze hovoří na téma jejich práce. Jednalo se o pěknou dvacetiprocentní slevu na buď perorální uspokojení, golden shower (k tomu byl mini deštník zdarma) či přísnou Jolanu. Bylo docela zřejmé, že jde o podvrh, neboť všichni vědí, že v dotyčném podniku je přísná Kateřina (45) a nikolivěk Jolana a také na kartičkách byl vytištěn název podniku s překlepem.

Jenomže co se nestalo – hrubě jsem podcenil nejen inteligenční kvocient dotyčných jedinců, ale také sádlohroudy, které do podniku jedince pouštely. Dva z dotyčných kolegů se totiž rozhodli nabídky využít a jali se v podniku slevu uplatniti. A protože byli podezřívaví, zeptali se už při vstupu právě nějakého vratočuče, zdali je sleva platná. Vratočuč jim údajně odpověděl, že naprosto a ať jdou dál.

Z toho plynou hned dvě ponaučení – nemůžete mít smysl pro humor a kamarády zároveň, a také, že na slevu se není vhodné ptát bordel-vyhazovače. Příští rok to asi vytisknu na sušenky, aby to docvaklo všem.

Což mi připomíná, že také člověk rakouského původu (žijící u nás), kterému jsem kdysi předplatil a objednal až do domu službu, která nesla podtitul „matahary – uděla tebe i tve kamarady„, se se mnou již více nebaví. Služba to však byla bezesporu zajímavá. V popisu inzerátu se psalo něco jako „těším se na tebe já a mé velké pysky“, pak několik nepublikovatelných výrazů a končilo to kulinářskou tečkou „PS vem kamarády a můžeme vyzkoušet i sendvič“.

Bohužel jsem se nikdy nedozvěděl, zdali slečna (paní?), která službu nabízela, myslela překlep ve jméně z ryze uměleckých důvodů, nebo prostě proto, že na ZŠ nedávala až toliko pozor. Něco mi říká, že to bude to druhé, protože když jsem jí volal, měl jsem jeden extra požadavek – aby se oblékla jako Jan Žižka z Trocnova a vzala sebou palcát. Překvapivě se skoro trefila v případě palcátu (větou „jó, to je takové to jak se to bimbá na hen té tyčce?“ myslela pravděpodobně řemdih, což bylo relativně blízko), ale bohužel stejně žádný neměla. Také po chvíli přemýšlení naznala, že neví, který prý ten Žižka je sportovec, a že by se nerada spletla. Ani mé tvrzení, že často používal palcát, ji nepomohlo si vzpomenout (což není divu, myslela-li řemdih a přitom se celou dobu jednalo o palcát, že…).

Apropos, důvodem, proč jsem po ní chtěl tento extravagantní oblek a zařízení bylo, že kolega sbíral starožitnosti, a měl jsem za to, že by ho to jistě potěšilo.

Trochu mi tato celá anabáze nyní připomněla ten vtip, jak měl pepíček vylízat misku a nevěděl, která, že to letos vyhrála. A vlastně ani nevím proč, neboť se k tématu vůbec, ale vůůbec nehodí.

A ještě k těm aprílům – nedávno jsem někde četl, že v Africe byl kolem roku 1900 populární takový aprílový žertík, kdy jste kamarádovi schovali do postele krokodýla (nilského samozřejmě ne, obvykle krokodýla štítnatého) a jakmile na to kamarád přišel, zakřičeli jste z bezpečné vzdálenosti: „uMbasóó“ či „mwezi wa tanóó“ (což volně přeloženo znamená v jazyce zulu a ve svahilštině „Aprííl“). Po letech se však ukázalo, že to nebude nejlepší zvyk a zejména díky ubývajícím končetinám a přeplněným nemocničním zařízením, byl tento zvyk vládou v roce 1932 postaven mimo zákon.Nyní se můžete kochat frázemi vedoucími právě sem:

velke pysky


Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *