Ano, i to je možné v naší banánové republice. Banánové proto, že se zde padesát roků stály fronty na banány dlouhé asi jako štrůdl příznivců kapely (lol) Tokio Hotel ve věku 12-12 let a ne snad proto, že by u nás nefungovalo zákonodárství, soudnictví, a vládl nám jeden brutální a tlustý tyran…. (i když…)

Každopádně tato myšlenka měla směřovat trochu jinam. Vše začalo tímto, ehm, článkem:

Zemědělce zlobí počasí

Když pominu formu a kvalitu sdělení, v zásadě se jedná o to, že trochu víc chcalo (rozuměj: pršelo). A na základě toho slova nejsou jen kapky deště a rolnictvo neprosí, ať prší ještě… Rolnictvo přímo ŽÁDÁ – tj. brečí a kope nožičkama, aby dostali od státu z mých daní dotaci. Být v Číně, kde komunistická partaj je schopna počasí ovlivňovat bombardováním mraků, možná by žádali zastavení tohoto bombardování a měli by klid. Ovšem my nežijeme v tak vyspělé zemi, jakou Čína beze sporu je (že není? a odkud máte tenisky? spotřebiče? počítač? telefon? no právě…), stejně tak naši rolníci v té zemi nežijí. Žijí tady, a žádají dotace.

Aby to bylo trochu objektivní – je léto a ministerstvo zemědělství je na dovolené, pročež se na landarbeitery a jejich požadavky vy…nestihli odpovědět, až prý uvidí statistiku škod ve formátu MS Word na oboustranně linkovaném papíře formátu A4,3. Vidím to asi takto:

Statistika škod na mém statku:

8x fyziologický pochod u brukve řepky olejky

1000x zklíčené zrno v klasu

2x ucpaný kombajn díky vlhkému obilí

9x znehodnocení marihuanového políčka nalezeného uprostřed brukvového pole

1x králík tmavý s puntíky

8x kuře na smetaně

Počasí je podle rolníků letos katastrofální (výrazem katastrofální se to v článku vůbec jenom hemží). Když prý jim vláda nepomůže, nepřežijou letošní rok. Je však s podivem, že toto říkají řepkotahači každý jeden rok, využívajíce nejrůznějších argumentů:

  •  je hodně zima, chceme dotaci!
  •  je hodně teplo, chceme dotaci!
  •  je hodně vody, chceme dotaci!
  •  je málo vody, chceme dotaci!
  •  krávy sou ńáký bledý, chceme dotaci!
  •  veverka nám vzala klíče od kombajnu, nemohli jsem pracovat, chceme dotaci!
  •  svítilo nám slunce do očí, chceme dotaci! (taktéž typická výmluva českého národního hokejového týmu, když neuspěje)

A to všechno na základě POČASÍ, přátelé. Ano, je to tak. Co třeba takový provozovatel koupaliště? Proč ten nedostane odškodnění a dotaci za to, že letos slunko pražilo o 30% méně? Co třeba provozovatelé gastronomických zařízení, kteří v minulém roce nakoupili vybavení pro letní zahrádky, a ono hrrrr, začalo pršet a mají teď ušlý zisk! Proč tito nedostanou dotaci? A co provozovatelé horských chat, penzionů a sjezdových lanovek? Málo sněží? Dejte dotaci! Proč ji ovšem nedostanou?

A tak bychom mohli pokračovat dále. Argument, že bychom neměli co jíst, kdyby zemědělci nedostávali dotace, je mylný. Přestane se snad vyrábět nábytek, když v lese dlouho prší a dřevo se nedá svážet, zpracovávat, převázat provázkem a prodávat v Ikea? Přestaneme se snad chodit koupat, když jeden rok zkrachuje koupaliště kvůli špatným výnosům z let minulých? Ne. Ne a ještě jednou ne. Prostě zajdeme jinam. Nevěřím, že jakkoliv špatné počasí položí všechny zemědělce, a už vůbec si nemyslím, že je důležité, abychom podporovali kdejakého sedláka s loukou, protože mu tam zrovna napršelo.

Zemědělci se rozhodli sami, že budou podnikat v zemědělství, tak ať také nesou všechny, i negativní, důsledky. Tečka.

Kromě toho, ve většině delvit, lídlů, kerfůrů a tesk, narazíte dost často na krásně nahnilé rajčata, okurky, občas i mrkve nebo dokonce chcíplý meloun. Čili z mého pohledu není opravdu o co stát.

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *