Vzpomínáte si na film Demolition man? Ne? To nevadí. Nastíním vám děj: běhal tam chlap s obojkem (nebo náramkem?), a taky jeden další, americko-politicky velmi korektní chlap, co myslím obojek neměl. Ať už to byl obojek nebo náramek, zastupoval tento přístroj funkci jednoznačné identifikace dané osoby ve městě (státě, …) a to prostřednictvím GPS či jiného podobného nástroje. A k tomuto bodu jsem chtěl dojít.

Totéž, jen v méně futuristickém stylu bylo možné vidět ve filmu Nejlepší hráč (He got game, režisér Spike Lee), kdy otec nadějného basketbalisty obdržel podobný sledovací GPS náramek na nohu jako dárek (od státu) za vraždu své manželky. Aspoň matně tuším, že to tak nějak bylo.

Takže pokud jste viděli alespoň jeden ze zmíněných filmů, máte hrubou představu, k čemu směřuji. K této krátké úvaze o sledování občanů státem prostřednictvím náramku/pout mě přivedla zmíňka na webu Českého rozhlasu z minulého roku). Ve zkratce se tam píše, že elektronická pouta mají v Rakousku vyřešit problémy s přeplněnými věznicemi, a to tak, že předčasně propuštění vězni, pro které tam nebylo dost místa, budou nosit elektronický náramek (to je diskriminace, co? mě náramek nikdo zdarma nedá, tss). S pomocí náramků pak bude možné vězně sledovat. Kroužek s vysílačkou se dává na nohu a pokud se ho pokusí sundat, náramek úřady upozorní.

Pokud tedy vězně nenapadne si nohu uříznout, nebo obalit alobalem, je systém docela bezpečný a funkční. Sice v dané zmíňce je psáno, že technologie zatím není plně spolehlivá, a že přístroj párkrát selhal, či se hlášení o umístění zločince lehce zpozdilo nebo zkreslilo. To bych ovšem nebral tak kriticky a přisoudil to té malé velké čínské továrně na Tchaj-wanu patřící vietnamskému obchodníkovi, a kde jeden z vedoucích zaměstnanců ignoroval důležité bezpečnostní upozornění a spojil při kompletaci výrobku špatně dva nebo více drátů a totéž po něm posléze opakovali i další jeho kolegové.

To jsem však odbočil. Osobně jsem všemi deseti pro, aby byl tento systém zaveden a je mi jedno, že v případě našeho státu bude zakázka na dodávku celého sledovacího systému velmi transparentní a dozajista levná, POKUD donutí někdo tyto vězně na svobodě pracovat pro dobro ostatních, třeba vymetat ulice, zalévat květiny, plít plevel, sáčkovat tašky v obchoďáku, pomáhat s nákupem nemohoucím babičkám, případně třeba celý den jezdit tramvají a pravidelně uvolňovat místo těhotným matkám a babičkám o třech holích (o dvou se to nepočítá) z nichž minimálně jedna musí mít gumovou zátku vespod (ta hole, nikoliv však babička). Nebo jakékoliv jiné užitečné aktivity. Pokud takový program bude pro vězně s nižšími delikty zaveden, půjdu pak možná i k volbám.

A ptáte-li se, zdali je ekonomičtější dávat vězňům zadarmo slušivé náramky, nebo je ponechat hnít ve vězění. Odpovědí vám může být například informace (pravda, staršího data, z roku 2003, ale dnes to bude +- podobné), že kupříkladu roční náklady na jednoho vězně činí v británii 27 000 liber, kdežto sledování by vyšlo o 40% levněji. Z toho lze usoudit, že tomu tak bude i mnohde jinde, neb systém je úspěšně používán též v některých státech USA.

Na závěr, pro zájemce o téma pout, řetězů, okovů či jiných nejen bondage libůstek, přikládám níže pár odkazů.

Linky na zdroje nebo podnětné informace:

Původní článek – Český rozhlas

Pouta, řetězy, okovy a podobné libůstky

Stránka sběratelů historických pout

A proč historická pouta sbírat 🙂

A ačkoliv se to zdá podivné, Pan sponka pouta nesbírá, i kdž dvěma kusy doma disponuje (z nichž jedny lze klasifikovat jako historické).

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *