Pozn. Nenechte se zmást ironickým nádechem popisu filmu! Film je koukatelný!

Nedávno jsem shlédl tento mysteriózní a dramatickými momenty nabitý snímek Riana Johnsona (taky nevim kdo to je, natočil prý celé dva filmy).

Nějaký skoro-teenager, který vypadá jako Harry Potter tam hraje teenagera na (pravděpodobně) střední škole někde ve státech. Do školy příliš nechodí (aspoň takový pocit jsem získal při sledování snímku), ačkoliv je chytrý jako rádio (nebo jako dobrý will hunting). Je samotář, očividně nerd-style, ovšem jinak celkem tvrdý ranař (musí si ovšem předtím sundat brýle) ve stylu Mela Gibsona v Payback (Odplata). Což znamená, že se rád nechává masochisticky mlátit jinými entitami. Hrdinovi v popisovaném filmu však chybí jakékoliv palné zbraně. K soubojům raději využívá především hlavy. Své hlavy. A to doslova. Nechá se do ní mlátit, nejspíše předpokládaje, že je to dobrý nápad.

Film má nejen prostý název, ale celkem také primitivní námět, který se režisér snaží zaslepit rouškou tajemství, takže to nakonec vyzní docela dobře, protože se mu to (aspoň ze začátku) poměrně daří. Největší výtku bych měl nejspíše k relativně dost podivnému umístění děje. Ten se odehrává právě na zmíněné střední škole, a daná zápletka a veškerá hlavní linie mi přijdou nesourodé právě s prostředím. Ovšem i to mohl být záměr, protože celý film člověk čeká, co se z toho teda vyklube. Možná jsem se moc zabýval prostředím a nakonec jsem do toho příliš zabředl. Inu, kdo ví.

Angličtina mi přišla americká (ale ne ta hollywoodská), tj. místy se tomu rozumět moc nedalo, autor využívá spousty složitých slovních spojení, synonym a antonym, které vycházejí především z úst Harryho Pottera aka Brandana, hlavního hrdiny. Zážitek to ovšem nikterak nezkresluje, domnívám se.

Jestli má příběh hollywoodskou pointu nebo hlavní hrdina mlácení do hlavy nepřežije, neprozradím. Nechte se překvapit. Rozhodně bych nedal tak vysoké hodnocení jako na například na ČSFD, nicméně koukatelné to rozhodně je, pročež rozhodně doporučuji.

Odkaz na detaily o filmu:

http://www.csfd.cz/film.php?186961

http://www.imdb.com/title/tt0393109/

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *