Ó ne, nespílám rozhodně původnímu výrobci štramberských uší, ani tomu výrobci dnešnímu, natož jeho napodobitelům. I když bych mohl, neb Štramberské uši jsou jedním z důkazů, že vychcaná podnikavost českého (nebo chcete-li moravského) národa sahá až do ranné poloviny třináctého století, kdy podle legendy napadli Tataři bůhví proč zrovna štramberk kde nic není, kromě polorozpadlé válcovité budovy, kterou postavil nějaký trouba a kromě toho, že tam koupíte medové pečivo v každé (respektive v té jedné) trafice.

Každopádně tihle Tataři se prý chystali ten štramberk dobýt tím, že pod skoro 500 m vysokým kopem začali nocovat. Asi to bylo nad jejich síly tam vylézt. Chápu, že se zdoláním kopce s převýšením 100 m má pro účely videoklipu problémy hip hopová skupina D12, ale Tataři? Přijde mi to přinejmenším nevěrohodné, neb pointou „vítězství“ prý je, že křesťané údajně probourali nedaleký rybník a Tatary zatopili. Stejně to nějak nefungovalo a Tataři křesťanů pobili co to šlo a odřezali jim také uši, které pak nasolené vždy posílali velkému chánovi. Protože ale používali nejspíše svoz české pošty, tak několik pytlů si ráno po „povodni“ pošta samozřejmě nevyzvedla a tak Tataři znechuceně odtáhli pryč.

Křesťané pytle s ušima sprostě zabavili a nějaký podnikavec se rozhodl na počest těchto uší nebo kýho šlaka vyrábět sladké medové pečivo, které je údajně ve tvaru ucha, což mi tedy příliš nepřijde. Za prvé ten tvar rozhodně neodpovídá lidskému uchu a za druhé se prodávají obvykle po pěti a ne po dvou, což by bylo logičtější z pohledu anatomického.

Ale o tomto jsem původně VŮBEC nechtěl psát. Původně jsem chtěl začít větou „Sloni dle amerických zoologů zjistili…“, ale to nedává příliš smysl. Mělo to být takto:

Sloni, dle amerických zoologů, nemají téměř žádnou paměť. Zjistili to prý experimentálně; tedy ti zoologové, nikolivěk sloni! Ačkoliv možná to zjistili i sami sloni, když svého času naprosto nelogicky cestovali skrz celou Afriku bez řádného důvodu. Nicméně, pár zajímavostí:

  •    Dospělý slon nemá kromě člověka žádného přirozeného nepřítele.
  •    V jihovýchodní Africe je u pracovních slonů uzákoněna přestávka od 10:30 do 15:30 kvůli přehřívání.
  •    Kůže slona váží tunu a rozprostřená má 35 m2.
  •    Ucho slona váží 60 kg (pro představu je to přibližně 0,66 Tomů Cruizů nebo 13 361 listů papíru) a slouží především k ochlazování.

A v řadě neposlední je zajímavé, že sloni pohybováním boltců vyjadřují své postavení ve stádu – tj. slabší si netroufají pohybovat ušima v přítomnosti nadřazených zvířat. Takže běda vám hejbat ušima mezi slony!

Share

2 Responses to “Běda vám a vašim uším!”

  1. Masový Kašpárek says:

    vím, že ve Štramberku prodávají uši plněné šlehačkou. To má být tatarský ušní maz?

  2. Touché! Je pravda, že symbolika tohoto šlehačkou plněného aktu mi také uniká. A sexuální podtext to, doufejme, nemá :-).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *