Posledním ambiciózním a zároveň nesmyslným projektem, na který jsem narazil, je projekt podvodního tunelu, který by měl vzniknout pod Beringovou úžinou a spojit tak de fakto Rusko s Amerikou. Tunelem by měla vést jak silnice, tak železnice. Staronový plán na jeho výstavbu odněkud vyhrabali rusové v rámci svých megalomanských projektů ruského východu.

Celý projekt je nadimenzován na částku 65 miliard dolarů, měl by dosáhnout délky 110 km a tím tak patřit mezi nejdelší na světě. Bude též navazovat na existující, 6000 km dlouhou, trať vedoucí ze sibiře na pobřeží Aljašky. Tunel by měl být cca 50 metrů hluboko. Tunelem by zároveň měl vést ropovod, optické kabely a podobně.

Projekt je prozatím ještě hodně v plenkách. Nejen, že umírá na nedostatku investorů, ale svou náročností předčí leckterý existující projekt. Jenom vypracování studie proveditelnosti bude trvat dva roky a přijde na dobrých 120 milionů dolarů; samotná stavba pak může trvat 15-20 let.

Důležitým faktem, který nelze opomenout je, že do dvaceti let nám taky může dojít ropa, voda, nebo obojí. Pak by takový projekt jaksi postrádal význam. I když je tedy pravděpodobné, že do té doby nějaký arabský šejk vypustí do světa jeden ze zcizených patentů alternativní energie, avšak na to nelze příliš spoléhat.

Další, navazující a neméně důležitou otázkou by mělo být, zdali se do zmíněného tunelu vejdou koně. Což o to, řeknete si, vejdou – a máte pravdu! Ale co s teplotou? Průměrná roční teplota na Aljašce se pohybuje kolem nuly, nebo spíš pod, zimní pak kolem -20 stupňů celsiových a kdysi dávno naměřili (asi špatným teploměrem) dokonce -63 stupňů téhož pána (Celsia). Neumrzne kůň v takových podmínkách?

Více se dočtete třeba na internetu:

http://www.arctic.net/~snnr/tunnel/

Tunnel dream – CNN.com

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *